Framstegspartiet vil innføre «livstidsstraff» på 50 års fengsel
Fredag lanserte Framstegspartiet (Frp) tiltakspakken sin for å ta tryggleiken tilbake. Eitt av tiltaka er å auke maksstraffa til 50 år.

Å auke maksstraffa til 50 års fengsel er eit av tiltaka i Framstegspartiets tiltakspakke mot kriminalitet. Frp vil også væpne tollarar og skaffe meir politi.
– For dei mest alvorlege brotsverka må straffenivået oppjusterast for å verke meir preventivt og sikre at samfunnet i større grad blir skjerma for tunge kriminelle gjengangarar, opplyser partiet.
Frp har kravd maksstraff på 50 års fengsel sidan 2020. Tidlegare i år uttalte dei også at dei vil innføre livsvarig fengsel for dei grovaste brotsverka, slik som i Sverige.
På spørsmål frå NTB om kvifor livstidsstraff bør innførast i Noreg, svarer Listhaug:
– Det handlar om rettferd overfor offera, og at dei kjenner straffeutmålinga er rettferdige.
– Oppskrift for å unngå svenske tilstandar
Partileiar Sylvi Listhaug og første nestleiar Hans Andreas Limi lanserte Frps tiltakspakke på ein pressekonferanse ved svenskegrensa på Svinesund.
– Dette er oppskrifta vår for å unngå svenske tilstandar, starta Listhaug presentasjonen av tiltakspakken med.
Pakken består at tolv tiltak. Blant dei andre tiltaka er fleire politifolk, senka kriminell lågalder til 14 år, væpning av tollvesenet, tillate ansikts- og objektsattkjenning ved grensa og auka kapasitet i ungdomsfengsla.

– Når vi seier at tre politifolk per 1000 er målet vårt, så er det det same som Sverige har. Det kjem til å ta tid, for det betyr ei vesentleg oppbygging av politikapasiteten, seier Listhaug. Foto: Heiko Junge / NTB / NPK
Vil ha fleire politifolk
– Når vi seier at tre politifolk per 1000 er målet vårt, så er det det same som Sverige har. Det kjem til å ta tid, for det betyr ei vesentleg oppbygging av politikapasiteten, seier Listhaug på pressekonferansen.
Ho erkjenner at oppbygging av politiet vil koste.
– Det vil koste fleire milliardar, men det å verne samfunnet og nedkjempe kriminalitet er viktig, seier Listhaug.
I år har Frp sett av ein milliard kroner til 800 fleire politifolk i det alternative budsjettet sitt.
– Komplett galskap
For å gjennomføre tiltaka etter valet må Frp truleg få støtte både hos Høgre, Venstre og KrF.
– Dette er komplett galskap. Frps politikk skaper ikkje meir tryggleik, men risikerer derimot å verkeleg skade samfunnet vårt. Frp har ikkje noko belegg for å seie at auka straffer har ein allmennpreventiv effekt, skriv justispolitisk talsperson Ingvild Wetrhus Thorsvik i Venstre i ein e-post til NTB.
Ho vil heller gjere fengsla betre på å rehabilitere kriminelle, styrkje politiet og stanse rekrutteringa til kriminelle gjengar.
Høgre støttar fleire tiltak
Høgre støttar fleire av tiltaka Frp foreslår, men meiner ansvaret for utviklinga ligg hos dagens regjering:
– Samtidig som kriminaliteten har auka kraftig og vorte meir alvorleg, er det nesten 600 færre politifolk i gatene. Førebyggjande einingar har vorte bygde ned over heile landet, seier Mari Holm Lønseth, justispolitisk talsperson i Høgre.
Ho legg til at Høgre har lova 1000 nye politifolk.
Skeptisk til våpen
Leiar Karin Tanderø Schaug i Norsk Tollerforbund er skeptisk til væpning av tollvesenet.
– Vi erkjenner det som skjer i Sverige, og utviklinga rundt oss, men per no er ikkje våpen noko vi slåst for, seier ho til NTB.
Schaug meiner Frps tolltiltak høyrest bra ut, men minner om at Tolletaten vart ramma av kutt under dei åtte åra med blå regjering.
– Det er ei bekymring eg har. Dette høyrest jo veldig bra ut, men Frp seier også at dei skal kutte i offentleg sektor, og det er Tolletaten ein del av. Dei går veldig høgt ut med effektiviseringskutt samtidig.