Føreslår å avvikla seniorrabattar og ekstra ferie
– Friske personar i 60-åra og over er ikkje ein spesielt trengande gruppe. Tvert imot, meiner tidlegare sjeføkonom.

Denne artikkelen er eldre enn 1 år gamal. Det betyr at noko av informasjonen kan vere utdatert.
Føreslår å avvikla seniorordningar
Tidlegare sjeføkonom i Nordea, Steinar Juel, har skrive eit nytt notat for den liberale tankesmia Civita om særordningar for seniorar.
I notatet, som blei lagt fram torsdag 25. august, tar han til orde for å avvikla både rabattar og andre særordningar for seniorar.
LES OGSÅ: – Dette bør dei eldre bry seg om
	Pensjonistane aukar inntektene mest
	 Steinar Juel (bildet) viser til at alderspensjonistane har opplevd å få ei dobling av realinntekta per forbrukseining sidan 1996, medan gruppa i yrkesaktiv alder mellom 25 og 65 år berre har opplevd ein realinntektsvekst på 60 prosent. Åleineforsørgarar har hatt den klart svakaste inntektsveksten.
Steinar Juel (bildet) viser til at alderspensjonistane har opplevd å få ei dobling av realinntekta per forbrukseining sidan 1996, medan gruppa i yrkesaktiv alder mellom 25 og 65 år berre har opplevd ein realinntektsvekst på 60 prosent. Åleineforsørgarar har hatt den klart svakaste inntektsveksten.
– Friske seniorar er ikkje ei gruppe det er grunn til å synast synd på, og som derfor treng rabattar på ulike tenester. Dei over 60 har gjennomgåande gode inntekts- og formuesforhold. Det er kanskje den sosioøkonomiske gruppa som har det best økonomisk sett, skriv Steinar Juel i notatet.
LES OGSÅ: Aarebrot om eldre veljarar: – Ekle, egoistiske bandittar
	Utviklinga i realinntekt per forbrukseining:
	
 
	Kjelde: SSB
	
	– Skaper kultur
	Ifølgje rapporten «Ikke nødvendigvis sliten…» av Fafo, kjem det fram at ti prosent av dei offentleg tilsette hadde spesialaldersgrenser for pensjonering i 2005.
Steinar Juel vedgår at det kan vera rett med tidleg pensjon for enkelte grupper, men åtvarar mot kulturen det kan vera med på å skapa.
– Ein hører at mange er utbrente når dei kjem opp i 60-åra. For nokre er det sikkert rett, og for ein del yrke er det også rett å ha lågare aldersgrenser for pensjonering enn den alminnelege. Men det er også grunn til å tru at når det har vore gunstig med tidlegpensjon, så reduserer det motivasjonen til den enkelte til å stå lenger i jobb. Me menneske innstiller oss mentalt etter dei milepælane me veit vil koma i livet, og me blir påverka av den kulturen som blir skapt rundt oss. Spesielle seniorordningar skaper ein slik kultur, fastheld han.
– Når ein har knappe ressursar, bør velferdsordningar rettast inn mot dei som treng det mest, konkluderer Steinar Juel, som no jobbar som samfunnsøkonom for den liberale tankesmia Civita.
LES OGSÅ: Eldre blir rikare i rekordfart



