Legatet går til dei tre beste hovudstilane på nynorsk til eksamen allmennfag i vidaregåande skule.

mm
Faktaboks

Fridthiov Oos’ legat er grunnlagt av verksmeister Fridthiov Oos ved testament av 26. april 1918 og ber namnet «Fridthiov Oos’s legat for maalsaken». Det blir styrt av styret for Ivar Aasens fond.

LES FAKTALUKK FAKTA
  Namn Skule
2014 Torstein Slettmoen Vinstra

Gunvor Skjelstad Sauda

Synnøve Ofte Jakobsen Kvitsund gymnas

   
2013 Astrid Underlid Firda

Guri Lovise Kvalsvik Ulstein

Live Amalie Aasen Hafstad

   
2012 Ola Esten Røssum Vinstra

Ragnhild Birkeland Hope Firda

Isak Heggedal Kongsvik Volda

   
2011 Berit Einemo Frøysland Sogndal

Maria Folkedal Voss Gymnas

Bjarne Bjørnevik Skodje

   
2010 Julie Bojesen Sauda

Marta Rekdal Eidheim Ulstein

Hanne Onjeme Overvoll Volda
2009 Eva Holthe Enoksen Stavanger katedralskole

Jostein Avdem Fretland Firda

Wibeke Nord Haugland Eid

   
2008 Henry Røyset Almedal Ulstein

Steinar Daltveit Bergen katedralskole

Karoline Aaland Stranda

   
2007 David Telnes Fjågesund

Mari Kleiva Nilsen Volda

Agnes Bridge Walton Volda

   
2006 Gunnhild Årdal Firda

Anja M. Austlid Stord

Anders Myhre Vaage Stord

   
2005 Elisabeth K. Skatvedt Hetland

Elise S. Erdal Skeisvang

Ingrid Brandal Myklebust Ulstein

   
2004 Lars Ivar Nordal Volda

Hanne Marie Molde Voss

Ane Erdal Øystese

   
2003 Sølve Rydland Lindås

Per Kristian Sætre Volda

Ellen Synnøve Viseth Fagerlia

   
2002 Ingrid Løkensgard Bakkeplass Ål

Sigrun Mellemstrand Bryne

Ingunn Rauk Hornnes

   
2001 Erlend Baldersheim Os

Kristin Fuglø Flora

Håvard Spurkeland Lindås

   
2000 Ingebjørg Isane Fure Firda

Isabel Renate Kemp Eid

Torgeir Straand

   
1999 Irene Garnes Hareide Ulstein

Torjus Lundevall Sogndal

Eli Riste Valdres

   
1998 Janne Fjelltun Valdres

Jone Aareskjold Sandnes

Håvard Avelsgaard Steinkjer

   
1997 Guri Sørumgård Botheim Hjerleid

Jarle Haukås Lindås

Marit Oppedal Stord

   
1996 Jannike Nilsen Stord

Inger Karlsen Ree Bryne

Petter Stige Stranda

   
1995 Astrid Folkedal Gol

Helga Mannåker Odda

Birgitte Hareide Øvrelid Ulsteinvik

   
1994 Tore Magnus Bruaset Spjelkavik

Anne Myrjord

Trond Sundnes Ulstein

   
1993 Annette Alstadsæter Bryne

Gyrid Axe Øvsteng Otta

Audhild Hagen Hallingdal

   
1992 Ågot Aakra Kviteseid

Ragni Hembre Skaar Årdal

Sigrun Høgetveit Berg Hallingdal

   
1991 Yngve Flo Eid

Åse Wetås Sandnes

Barbo Rimeslaatten Farestveit Sogndal

   
1990 Ola Fremmersvik Voss

Arnhild Melva Voss

Reidun Hunnes Volda

   
1989 Marte Helen Helland Ulstein

Magnar Naustdalslid Sogndal

Ragnill Stallvik Otta

   
1988 Astrid Marte Kippersund Volda

Guro Kristin Melve Voss

   
1987 Kjersti Breivega Os

Anne Kristin Hjelstuen Vinstra

Vigdis Kjølås Stranda

   
1986 Lars Normann Alme Sogndal

Reinert Andreas Leirvik Stord

Lars Arve Røssland Kvinnherad

   
1985 Gunda Djupvik Ullstein

Ketil Størdal Steinkjer

Nina Bente Sæternes Stord

   
1984 Hans T. Antonsen Firda

Rune Kippersund Volda

Marianne Skram Firda

   
1983 Johannes Bleie Bergen

Kari Eika

Sigurd Sandvin Øystese

   
1982 Solveig Utne Bergen

Reidar Kvåle Os

Arild Olav Sævig Voss

   
1981 Sigrid Johanna Ørevik Valevåg

Arne Matthiesen Øystese

Edvard Moser Hareid

   
1980 Nils Magnar Helle Voss

Inge Arne Kandal Sandane

Tor Ulland Tysse

   
1979 John Lie Innsmøla

Grethe Lysen Haugsgjerdet

Mari Johanne Slaatelid Voss

   
1978 Gro Berge Vinstra

Trude Landstad Sandane

Jarle Sønnesyn Hafslo

   
1977 Ola Aukrust Lom

Kristian Grutle Bremnes

Åse Helga Rauset Utvik

   
1976 Anne Marie Fatnes  

Gunnar Hauge  

Knut Holmen  

   
1975 Karl Henning Kalland  

Kjell Helge Kvernøy  

Jens Kristian Lundeland  

   
1974 Ingunn Havåg  

Arne Mastekåsa  

   
1973 Ottar Grepstad  

Berit Karin Lygre  

Anne Grete Robøle  

   
1972 Stein Busengdal  

Hans Atle Hansen  

Odd Håvardstun  

   
1971 Åsta Sunde  

Magnus Torvanger  

Bernt Henning Vagstad  

   
1970 Svein Bordvik  

Asgeir Olden  

   
1969 Einar Sverre Brøndbo  

Håkon Kvammen  

Ivar Oddvin Molde  

Hilde-Kirsti Sundgot  

   
1968 Leikny Gamlem Syvikgrenda

   
1967 Liv Bredeveien Heskestad Hundorp

Kjetil Østgaard Odda

   
1966 Inger Hagerup Levanger

Kjartan Ruset Lindås

Marta Sjaastad Levanger

Odd Einar Sørheim Karmøy

Odd Sørås Vestnes

   
1965    

   
1964 Peder Gravem Sunndal

   
1963 Reidar Almås Hølonda

   
1962 Magnhild Pauline Bøyum Bergen

Ståle Dyrvik Voss

Martinus Løvik Molde

   
1961 Jan Oddvar Hareide  

Siri Sunniva Endresen  

   
1960 Anne Austad  

Einar Førde  

   
1959 Erling Ljoså  

Leif Myklebust  

E. T. Torpe  

   
1958 Johannes Løvaas  

Harald Voksøy  

   
1957 Eivind Oterholm  

Sølve Grotmol  

Jon Stangeland  

   
1956 Erlend Østgaard  

Ragnhild Svare  
Oppdatert: onsdag 24. mai 2017 15.43

Kommentarar

ANNONSE